Jak dobrać uchwyty do ruchomych żaluzji zewnętrznych?
Jak dobrać uchwyty do zabudowy tarasu lub balkonu? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat uchwytów do montażu ruchomych żaluzji zewnętrznych.
Ruchome żaluzje tarasowe to prosty sposób na zabudowę tarasu, altany, wiaty bądź balkonu. System składa się z dwóch elementów:
- drewnianych deseczek o odpowiednim przekroju
- uchwytów, które umożliwiają ustawienie ich w dowolnej płaszczyźnie
Od rodzaju dobranych deseczek i uchwytów do ich montażu zależy wytrzymałość zabudowy i jej cena. Chcesz wiedzieć, jak postawić ruchome ściany na lata? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Dlaczego warto zabudować taras żaluzjami tarasowymi?
Konstrukcja z ruchomych uchwytów i dopasowanych do nich deseczek pozwala w prosty sposób osłonić taras przed słońcem, deszczem, wiatrem i ciekawskim wzrokiem. Ruchome uchwyty do żaluzji drewnianych pozwalają na szybką zmianę ustawienia deseczek. Zależnie od pogody możesz szczelnie zasłonić przestrzeń tarasu lub otworzyć ściany na oścież.
Jak dobrać uchwyty do ruchomych żaluzji?
Na rynku jest kilka rozwiązań z podobnym mechanizmem działania: ruchome gniazda uchwytów, w które wklikuje się odpowiednio przygotowane deseczki. Różnią się materiałem wykonania.
Aluminiowe uchwyty do żaluzji zewnętrznych
Plusy:
– aluminium zachowuje sztywność nawet przy cienkim przekroju. Wykonane z niego uchwyty są lekkie i delikatne optycznie
– są odporne na korozję
– są wytrzymałe
Minusy:
– aluminium jest metalem, który łatwo się utlenia, więc czasem zachodzi nalotem
– ma słabe właściwości cierne. Wykonane z niego gniazda mogą ciężko pracować
– cienkie uchwyty łatwo się odkształcają
– farba ściera się i odpryskuje w miejscach ruchomych
Uchwyty do ruchomych żaluzji z tworzywa (polipropylen)
Plusy:
– są trwałe, trudno je uszkodzić
– łatwo pracują, co ułatwia ustawianie żaluzji w dowolnej pozycji
– są przystępne cenowo
– są odporne na warunki atmosferyczne
– są lekkie, przez co nie obciążają zabudowywanych konstrukcji
Minusy:
– mają określona wytrzymałość, dlatego ważne jest, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta
Jaką powierzchnię możesz zabudować dzięki uchwytom do żaluzji tarasowych?
To zależy. W sprzedaży jest kilka profili, które różnią się:
– wysokością
– liczbą uchwytów na deski
– przekrojem stosowanych profili drewnianych
– dopuszczalną długością desek do montażu
Uchwyty możesz łączyć, przycinając je i spinając. Spięte specjalnymi spinkami pozwalają na jednoczesne zamykanie/otwieranie żaluzji. Chcesz wiedzieć, jaką powierzchnię zabudujesz z pomocą uchwytów OpenUpSystem od Otwierane.pl? Zajrzyj do naszego sklepu.
Na co musisz zwrócić uwagę przed montażem ruchomych żaluzji?
1.Długość desek do zabudowy
Stosuj tylko deski o długości maksymalnej podanej przez producenta uchwytów. Zbyt długie obciążają nadmiernie uchwyty, skracając ich żywotność. Informacje, jakiej długości deski możesz stosować z uchwytami OpenUpSystem, znajdziesz na naszej stronie.
2.Jakość materiału konstrukcyjnego
Belki nośne, na których opiera się mechanizm do zabudowy ruchomymi żaluzjami, muszą być trwałe i odporne na wodę. My stosujemy belki BSH – drewno klejone, najlepsze pod względem wytrzymałości i klasy wizualnej jakie jest dostępne na rynku. Dzięki temu konstrukcja wytrzymuje zarówno podmuchy silnego wiatru czy duże amplitudy temperatur, jak i jest chroniona przed podmywającą od spodu wodą.
3. Kolor uchwytów do zabudowy żaluzjami tarasowymi
Dopasuj kolor uchwytów do desek, którymi chcesz zabudować taras. W naszej ofercie znajdziesz uchwyty aż w czterech kolorach. Możesz stosować dopasowane kolorystycznie zestawy desek i profili do ruchomych deseczek, lub wręcz przeciwnie – podkreślić konstrukcję łącząc deski z uchwytami w kontrastowych barwach.
Jak zabudować taras żaluzjami zewnętrznymi?
Weź pod uwagę kilka elementów.
- Uchwyty musisz montować precyzyjnie, na tej samej wysokości. Tylko wtedy drewniane deseczki będą idealnie równoległe względem siebie.
- Montaż uchwytów zacznij od tego od góry. Pamiętaj o zachowaniu odległości min. 5 mm od górnej krawędzi ramy, tak by drewniana deseczka nie zawadzała o nią i całość mogła się swobodnie poruszać.
- Deseczki drewnianych żaluzji muszą być o 3,5 cm krótsze niż szerokość wnęki przewidzianej do zabudowy. Tak więc – przykładowo – dla wnęki o szerokości 1m należy przygotować listwy o długości 96,5 cm.